Vyhledávání

Pro mě jsou činčilky nejúchvatnější zviřátka pod sluncem, kterým jsem naprosto propadla a přiznám, že mě mají omotanou kolem pacek.

 

Jak poznat kvalitní činčilu?

I jako zájmoví chovatelé bychom se měli snažit chovat co nejlepší zvířata. Je to naše odpovědnost jako chovatele. Při výběru činčil do chovu bychom měli sledovat blíže kvalitu a vzít co nejlepší zvířátka. Pokud již činčily máte, pak by bylo dobré zhodnotit jejich silné a slabé stránky.

Než budete moci pochopit kvalitu srsti, musíte pochopit složení činčilího kožíšku. Z každého folikulu vyrůstá 60 až 80 chlupů. Každý z těchto chlupů má pásy. Spodní pás se nazývá spodní zóna, dále je bílý pás nazývaný proužek a horní pás se nazývá závoj. Mezi těmito chlupy rostou ještě jednotlivé chloupky zvané osiny (nahrazují pesíky).

 

Činčily procházejí při dospívání fází, kdy ztrácejí původní srst a získávají novou - "dospěláckou". Jakmile činčila projde onou fází, dá se říct, že je v nejlepších letech. Nejlepší čas pro vyhodnocení činčily je, když je v plném rozkvětu, mladou činčilu správně vyhodnotit nelze. Je nejlepší počkat, až dosáhne věku okolo 7 měsíců. Předtím, než se pokusíte zjistit kvalitu srsti, se ujistěte, že má činčila pravidelné koupele v písku. Je důležité si uvědomit, že srst na krku a bocích není zpravidla tak dobrá jako na zádech, proto se nejdříve podívejte na srst na zádech.

První věc, která vás bude zajímat, je barva. Jestliže hledáte určitou barevnou mutaci, pak si nejdříve budete muset zjistit, co na vzhledu pro tu kterou mutaci hledat. Barevných mutací je spousta, proto zde rozebereme pouze standardní grey. Významnou položkou je proužek, který by měl být jasně bílý. V ideálním případě by proužek měl být přibližně 1/7 celkové délky chlupu a má rozhraní, kde se stýká se spodní zónou z jedné a závojem z druhé strany. Další místo, které si prohlédněte, je břicho. Barva břicha by měla být krásně jasně bílá bez žádných dalších barev jako je žlutá, šedá nebo hnědá. Mezi bílým břichem a šedými boky by měla být přiměřeně přímka, kde se stýkají. 

Další místo na srsti, na které se zaměřte, je závoj. Závoj se nachází v horním pásu každého chlupu. Závoj se bude lišit v závislosti na mutaci. Standardně by měl být závoj černý nebo nést namodralý odstín. Ideálně by měl mít závoj stejný podíl na každém chlupu po celém těle, ale nebude mít stejnou velikost, protože činčily mají na bocích delší a na krku kratší srst. Měl by postupně měnit barvu od tmavé po světlou od zad až tam, kde se vyskytuje linka mezi břichem a boky, a neměl by vykazovat skvrny.

Dále se dostáváme k hustotě srsti. Tím je míněno, jak moc má činčila chlupů. Samozřejmě chcete, aby vaše zvířátko mělo pěkné husté chlupy po celém těle. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je fouknout do srsti. Když fouknete tak, až uvidíte kůži, tak čím déle trvá, než se chlupy postaví zpět nahoru, tím méně je hustá srst. V ideálním případě byste po fouknutí měli vidět buď velmi malý kousek kůže, nebo dokonce žádnou. Je v pořádku, když se srst neuzavře úplně zpět nahoru, ale za chvíli by mělo být vidět jen mírné narušení srsti. Můžete také rukou přejet činčilu rukou kolem zadku. Pokud má dobrou hustou srst, tak vám naplní dlaň jako měkké polštáře. Činčily mají na bocích méně hustou srst, ale měl by to být nepatrný rozdíl od srsti na zádech. Srst na bocích by měla stát rovně a ne ležet.

Délka srsti je také důležitá. Dlouhé chlupy mohou vypadat střapatě a krátké zase nebudou mít celkový hladký vzhled. Činčily mají různé délky chlupů na různých částech těla. Celkový vzhled chlupů by měl být hladký, bez zjevných náhlých změn v délce srsti.

Strukturu srsti může být těžké určit. Zajisté chcete, aby vaše činčila měla měla pěknou strukturu chlupu, která vypadá jemně a hladce. Hrubá srst u činčil jim nedá hladký vzhled. Foukání přes činčilí srst by mělo pomoci určit její strukturu. Jemné chlupy by se měly zavlnit, hrubší chlupy by měly lehnout.

Celkový vzhled činčilí srsti by měl být hladký, bez linek, vírů nebo jiných vad. Srst by měla stát a měly by být vidět osiny. Osiny můžete snadno vidět přidržením činčily v úrovni očí při pohledu přes její srst. Tyto chlupy jsou delší než zbytek srsti a dávají jí její pružný vzhled.

A konečně se dostáváme k velikosti a stavbě těla. Samozřejmě chcete velkou činčilu se zavalitou stavbou. V ideálním případě byste chtěli, aby činčila měla skoro tu samou šířku ramen jako boků. Měla by vypadat, že má malý nebo žádný krk a velkou vzdálenost mezi ušima.

Většina zájmových chovatelů prodává mláďata, až když jim je několik měsíců. Je důležité sledovat, jak mláďata rostou. Pouze na základě vyhodnocení potomstva můžete skutečně vidět, jaký váš chov je. Ať už jste hobby chovatel nebo máte velkochov, měli byste produkovat co nejlepší činčily.

 

Zdroje

http://www.huggablepets.com

http://www.shootschinchilla.com

Záměrně nezabraňuji kopírování textů a fotografií - kdo to bude chtít udělat, si stejně cestu najde.

Články, které jsem překládala ze zahraničních webů, mají uvedené zdroje.

Články, které píši sama, si poznám a pokud se někomu líbí, ať si je zkopíruje.

Jen mějte na paměti, že to není etické a je základní slušností uvést zdroj!

Chtěla bych podotknout, že všechny mé články jsem psala buď obecně, nebo z mých zkušeností s mými kluky.

Podobnost s kýmkoli jiným je podobnost čistě náhodná.

Kontakt

Ing. Petra Honáková

Zdeňka Štěpánka 3973
Chomutov 
430 01

petra.honakova zavináč gmail.com

tel. 777 145 995