Vyhledávání

Pro mě jsou činčilky nejúchvatnější zviřátka pod sluncem, kterým jsem naprosto propadla a přiznám, že mě mají omotanou kolem pacek.

 

Nemoci a obtíže

Popíši zde postupně, na co jsou činčilky náchylné, na co si nejvíce dávat pozor a vlastní zkušenosti s léčením toho, co se nám přihodilo.

 

Očička

U očiček je třeba dávat pozor na všelijaké záněty, škrábnutí rohovky (třeba senem).

Na očička dávám po zkušenostech, co již mám, hodně veliký pozor. Moje první a tragická zkušenost byla s Huginkem I. Tomu se udělal vřed na rohovce. Pravděpodobně se škrábl o seno a ačkoliv jsem mu očičko čistila Ophtalmo Septonexem, tak se mu rozvinul vřed. Nejdřív vznikly na rohovce takové malé plošky - je to vidět na světle, že rohovka není rovná, krásně zaoblená. Z mé nevědomosti jsem jen kapala Ophtalmo Septonex a druhý den už měl Huginek vřed jako blázen. Okamžitě jsem jela do Prahy na kliniku, kde mu tlak v očičku ulevili kapkami, dostal antibiotika celková i do očička. Bohužel se vřed stahoval velmi pomalu, takže po 14 dnech mu paní doktorka po konzultaci s dalším lékařem v Brně potáhla očičko blánou z vajíčka namočenou v atb a očičko zašila, aby se lépe hojilo. Po dalších 14 dnech byl vřed o polovinu menší, takže jsme přešli zase na kapky. Bohužel to Huginek po 2 měsících léčby vzdal, tělíčko ho přestalo poslouchat a umřel.

Od té doby dávám na očička velký pozor a kluky pořád sleduji, protože mám opravdu hyperaktivní činčilky.

 

Zoubky

 

Tlapky

U mých činčiláčků mám problém se zadními tlapkami, a to se suchou ztvrdlou kůží. Ztvrdlá kůže je také příčinou krvavých puchýřů, které prasknou.

Nožičky jednou za 3 měsíce kontroluji, v případě ztvrdlé suché kůže obrušuji strojkem Scholl, případně strojkem na pedikúru. Dala jsem na všelijaké rady do klecí ytong, ale kluci dostali zánět do očiček, takže ytong musel ven a kluci si na poličkách moc nožičky neobrousí. Bohužel. Ti, kteří chodí čůrat do záchodu s peletami, tak moc problém nemají. Horší je to u těch prasátek, co čůrají všude jinde a po peletách nedupkají. Aspoň, že jich tak moc není. Takže obrousit a pořádně promazat. 

Krvavých puchýřů zespodu na zadních tlapkách jsem si všimla poprvé u Matýska. S největší pravděpodobností se udělaly právě kvůli suché ztvrdlé kůži, která se "rozplácla" do stran a jak Matýsek skákal, tak vlastně vznikal střih a puchýř. Všimla jsem si toho, až když byla krev na policích. Bohužel už měl Matýsek puchýře v pokročilejším stavu a na jedné nožičce byl i zanícený. Matýskovi jsem rány okamžitě vyčistila, a to hodně do hloubky, použila jsem k tomu odvar z řepíku a na rány jsem použila TraumaPet gel se stříbrem, co jsem dostala u veterinářky. Nastříhala jsem malé kousky náplasti a nalepila je zespodu na nožičky, aby do ran nemohl "bordel". Čistit je třeba aspoň 3x denně, já ze začátku (tak 14 dní) čistila 5x denně. Po 14 dnech, kdy byly rány lepší, jsem jemně strojkem Scholl zbrousila strany nožiček. A protože Matýsek měl už opravdu plácačky, broušení bylo třeba asi 8x. Postupně 1x týdně, aby toho na něj nebylo moc.

Další popis a fotografie z průběhu léčby

 

Mazlavé bobky - průjem

Činčilky mají velmi citlivý zažívací trakt, a proto je třeba je krmit opravdu jen tím, co můžou. Vzhledem k jejich povaze, že jsou náchylnější ke stresům, se může stát, že se občas v kleci vyskytnou méně tvrdé až mazlavé bobky. 

Já osobně s průjmem žádné zkušenosti nemám, občas jen Lukynek má mazlavé bobky, a to jen, když se přebaští, nebo se při běhání něčeho lekne. Stačí se ale jedna kulička sušené borůvky a druhý den je v pořádku.

 

Úrazy

Zde postupně doplním postup léčby v případě úrazů, co se nám tu vyskytly. Jsou to úrazy ze rvaček mezi kluky.

Lukynkova pokousaná nožička - léčba 6.3.-12.5.2015

Záměrně nezabraňuji kopírování textů a fotografií - kdo to bude chtít udělat, si stejně cestu najde.

Články, které jsem překládala ze zahraničních webů, mají uvedené zdroje.

Články, které píši sama, si poznám a pokud se někomu líbí, ať si je zkopíruje.

Jen mějte na paměti, že to není etické a je základní slušností uvést zdroj!

Chtěla bych podotknout, že všechny mé články jsem psala buď obecně, nebo z mých zkušeností s mými kluky.

Podobnost s kýmkoli jiným je podobnost čistě náhodná.

Kontakt

Ing. Petra Honáková

Zdeňka Štěpánka 3973
Chomutov 
430 01

petra.honakova zavináč gmail.com

tel. 777 145 995