Vyhledávání

Pro mě jsou činčilky nejúchvatnější zviřátka pod sluncem, kterým jsem naprosto propadla a přiznám, že mě mají omotanou kolem pacek.

 

Nemoci a obtíže

Matýskovy tlapky

Krvavých puchýřů zespodu na zadních tlapkách jsem si všimla poprvé u Matýska. S největší pravděpodobností se udělaly právě kvůli suché ztvrdlé kůži, která se "rozplácla" do stran a jak Matýsek skákal, tak vlastně vznikal střih a puchýř. Všimla jsem si toho, až když byla krev na policích. Bohužel už měl Matýsek puchýře v pokročilejším stavu a na jedné nožičce byl i zanícený.

Matýskovi jsem rány okamžitě vyčistila, a to hodně do hloubky, použila jsem k tomu odvar z řepíku a na rány jsem použila TraumaPet gel se stříbrem, co jsem dostala u veterinářky. Nastříhala jsem malé kousky náplasti a nalepila je zespodu na nožičky, aby do ran nemohl "bordel".

Čistit je třeba aspoň 3x denně, já ze začátku (tak 14 dní) čistila 5x denně. Po 14 dnech, kdy byly rány lepší, jsem jemně strojkem Scholl zbrousila strany nožiček. A protože Matýsek měl už opravdu plácačky, broušení bylo třeba asi 8x. Postupně 1x týdně, aby toho na něj nebylo moc.

Když už rány nebyly hluboké vyměnila jsem TraumaPet gel za chlorofylový gel běžně dostupný v lékárně. Opravdu mám s ním dobré zkušenosti, rány se rychle a dobře hojí a v kombinaci s odvarem z řepíku je to to nejlepší, co můžete použít.

Celá léčba trvala asi 3 měsíce... ale Matýsek je v pořádku, ale jednou za čtvrt roku to chce nožičky zkontrolovat, zbrousit a promazat. Prostě činčilí pedikúra...

Záměrně nezabraňuji kopírování textů a fotografií - kdo to bude chtít udělat, si stejně cestu najde.

Články, které jsem překládala ze zahraničních webů, mají uvedené zdroje.

Články, které píši sama, si poznám a pokud se někomu líbí, ať si je zkopíruje.

Jen mějte na paměti, že to není etické a je základní slušností uvést zdroj!

Chtěla bych podotknout, že všechny mé články jsem psala buď obecně, nebo z mých zkušeností s mými kluky.

Podobnost s kýmkoli jiným je podobnost čistě náhodná.

Kontakt

Ing. Petra Honáková

Zdeňka Štěpánka 3973
Chomutov 
430 01

petra.honakova zavináč gmail.com

tel. 777 145 995