Vyhledávání

Pro mě jsou činčilky nejúchvatnější zviřátka pod sluncem, kterým jsem naprosto propadla a přiznám, že mě mají omotanou kolem pacek.

 

Strava

Dnes již existuje na trhu mnoho druhů krmiv pro činčily. Krmivo se snažte udržet čerstvé a konzistentní, jak je to jen možné. Činčila nevyžaduje velké množství krmiva, ale vytvořte jim pevný harmonogram krmení - buď jednou, nebo i dvakrát denně.

Doba spotřeby je u krmiv nesmírně důležitá. Většina krmiv pro činčily zachovává živiny a vitamíny po dobu asi 6 měsíců. Zamrazení pelet nezvyšuje jejich trvanlivost!

Skladování krmiv je stejně důležité jako jejich kvalita. Měla by být uskladněna na suchém, chladném místě v uzavřených nádobách, které je uchrání před kontaminací. Kovové nádoby pomohou natáhnout do krmiva vlhkost a způsobit plíseň.

Pokud se rozhodnete změnit značku krmiva, zvykejte činčilu pár týdnů postupným přidáváním nového krmiva do starého a zvyšujte jeho procento.

Základ

Úplně tím nejzákladnějším krmivem pro činčilky jsou pelety pro činčily, seno a voda. Činčilky mají rychlé trávení, a tak se chodí "občerstvovat" i přes den. Dávám hrstičku pelet na činčilku a seno prostě napěchuju do seníku. Když něco dojde, doplním...

Pelety, ne všelijaké směsky, které jsou k dostání ve zverimexech, které obsahují všelijaké "dobrůtky" činčilám škodící, ale prostě jen pelety. Mí kluci milují ty od Apetitu a hlavně Oxbow (dopřávám jim ho jednou za čas z důvodu vysoké ceny a počtu mazlíků wink). Je jich samozřejmě spousta, ale každé činčilce chutí něco jiného, ovšem pelety obsahují ve vyváženém poměru živiny a vitamíny, které činčilky pro své tělíčko potřebují. K peletám dávám na střídačku New Generation a kuličky od Vitakraftu (Vita Special All in one).

Tady je to, co baštíme my.

Seno je něco, co chutná činčilkám všem bez rozdílu - já vyzkoušela a střídám seno od Limary (to, které mají u nás ve zverimexech) s mrkvičkou, kopřivou, heřmánkem, pampeliškou, bylinkami... nejvíc nám chutná to s mrkví... Také chutná Jihočeské šumavské luční seno (je to velký balík a krásně voní). Činčilka sice spoustu sena vytahá prostě jen ze seníku a nahází ho na zem, jak hledá zrovna ten kousíček, který jí chutná, ale seno prostě mít musí, a to dostatek.

Tady je to, co baštíme my.

Vodu používám normálně z kohoutku. Potřebují denně čerstvou! Je ji vhodné dávat do napáječek, v letních parnech měnit dvakrát denně. Nepoužívejte destilovanou vodu! Ta je zbavena živin, které jsou důležité pro udržení zdraví zvířátka.

Mňamky

Jako lidi a ostatní zvířátka, i činčilky rádi všelijaké mňamky. Různé bylinky, činčilkám neškodící (krásný seznam bylinek je zde), činčilky milují. Dávám klukům do mističek každý den mimo samozřejmé pelety i trochu bylinek, či sušená jablíčka, nebo šípky, ovšem v omezeném množství.

Tady jsou lístečky a kytičky, co baštíme my a tady jsou mňaminy, co máme rádi.

Jednou za čas (1x týdně) jim dávám i plod goji (dá se koupit dnes snad už všude:-)) a jednou za 14 dní jim do toho zabalím i zrníčko ostropestřece mariánského na pročištění jater. Pozor ovšem na rozinky! Činčily je sice milují, ale mají vysoký obsahu cukru a mohou způsobit problémy se zuby, střevní obtíže a v neposlední řadě i problémy s nadváhou.

Na obrušování zoubků

Na obrušování zoubků samozřejmě seno a různé hlodací věcičky a taky větvičky - z ovocných stromů jsou nej (u nás jedou jabloňové, z hrušně), bez mechu. Mé okolí už ví, že mám činčilky, takže když prořezávají své "jablíčkové" stromky, tak mi nosí větvičky. Také kupuji nařezané větvičky ve zverimexu, ty klukům taky chutnají...

Do každé klece dávám sépiovou kost, někteří ji rozcupují za chvíli, někteří jen párkrát kousnou a počůrají ji, ale většinou je za chvíli pryč...

Nedávno jsem vyzkoušela himálajskou sůl - a taky slaví úspěch. Sice ji prodávají na takovém pro hlodavce dost "vhodném" provázku, který je samozřejmě zajímal víc, než sůl, ale nahradila jsem ho naněkolikrát přehnutým vázacím drátem a kluci už ohlodávají jen sůl... a asi chutná...

Vitamíny

Vzhledem k tomu, že je činčilkám občas třeba trochu doplnit vitamíny na pěknou srst, aby neměli suché tlapky, ouška apod., dávám jim jednou za čas Roboran H. Také není od věci jednou za čas dát jednu kuličku sušeného černého rybízu. Obsahuje hodně vitamínu C.

Léčiva

Jednou za 14 dní dávám klukům zrníčko ostropestřece mariánského na pročištění jater.

A pokud mají trochu mazlavé bobiky, což se stává třeba Lukynkovi, když se přebaští, nebo se rozlítá a neví, kdy zastavit, tak dám jednu kuličku sušené borůvky.

 

Rozhodně ne!!!! yellyellyell

Činčilkám rozhodně ne různé oříšky, semínka slunečnic apod. Mají citlivý zažívací trakt, a mastnota z oříšků a semínek se jim usazuje v játrech a činčilky se nedožijí vysokého věku...

Záměrně nezabraňuji kopírování textů a fotografií - kdo to bude chtít udělat, si stejně cestu najde.

Články, které jsem překládala ze zahraničních webů, mají uvedené zdroje.

Články, které píši sama, si poznám a pokud se někomu líbí, ať si je zkopíruje.

Jen mějte na paměti, že to není etické a je základní slušností uvést zdroj!

Chtěla bych podotknout, že všechny mé články jsem psala buď obecně, nebo z mých zkušeností s mými kluky.

Podobnost s kýmkoli jiným je podobnost čistě náhodná.

Kontakt

Ing. Petra Honáková

Zdeňka Štěpánka 3973
Chomutov 
430 01

petra.honakova zavináč gmail.com

tel. 777 145 995